Pazartesi, Mayıs 28, 2012

ÇEŞME'NİN MEŞHUR SAKIZ REÇELİ


       THE FAMOUS GUM MASTIC JAM OF ÇEŞME        Famous Mastic jam from Çeşme...

Çeşme is a coastal town in Turkey’s Aegean Region. Çeşme is also part of İzmir (Smyrne) Province. There is a lot of mastic trees in Çeşme like Khios.      This jam has been made by traditional ways for years and solds in the glass jars.           This jam also solds in Khios, Greek.
         ...and is delicious with Turkish coffee and a glass of cold water in summer days.                       Have a great week!

                               xoxo
                             Monica

Cumartesi, Mayıs 26, 2012

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ MUCİZESİAvokadonun çekirdeğinin alt kısmını suda tutup çimlendirmeyi artık bilmeyen yoktur herhalde. Birkaç seneden beri bloggerlar arasında pek bir popüler. Bu da benim avokado deneyimim. Çekirdeğin ilk suya konuşu kasım ayındaydı. Ben dikmekte epey bir geciktim ama böyle uzun bir vazoda suda tutarak giderek güçlenen köklerini takip etmek de ayrı bir zevk.

Çatlaması ve kök vermesi sadece birkaç hafta sürdü.


Tabi ki apartmanda avokado yetiştirmek bir hayal. Ama yine de açık yeşil yapraklı, tropikal görünümlü bir saksı bitkiniz olsun istiyorsanız evin içinde veya balkonda meyvesiz olmasına göz yumarak yetiştirebilirsiniz.Doğa koşullarıyla daha fazla inatlaşmayıp en kısa zamanda uygun bir saksıya bunu dikeceğim.


                             xoxo
                           Monica


YENİ PUFUMA GÖZ DİKENLER VAR!
Kediler biliyorsunuz evdeki en güzel yerleri seçerler. Tasarladığım bu yeni puf da hemen Pamuk’un gözdesi oluverdi. Yaptığım her yeni şey bir süreliğine onun oluyor. Ben tadını çıkaramadan hepsine göz dikiyor hanımefendi...


Bir an önce ona ait bir yer yapmalıyım. Bir yerlere girmeyi çok sevdiği için aklımda onun girebileceği yükseklikte ahşap bir kutu tasarlayıp, boyayıp transferle ismini yazdıktan sonra ona hediye etmek var. Bu projemi de ilerleyen haftalarda blogta görebilirsiniz!!!
                      Hepinize iyi haftasonları!

                      Have a great weekend!


                                 xoxo
                               MonicaCuma, Mayıs 25, 2012

MY OLD FRENCH PLATEBalıkçı temalı bu Fransız tabak anneannemin teyzesinden kalma
Tabağa işlenmiş balıkçıların şiirini anneanneme her gittiğimde kendi kendime okurdum. O da bu tabağı çok sevdiğimi anlamış olacak ki bana hediye etti. Şimdi de benim salonumu güzelleştiriyor...Anısı olan objeleri evde sergilemek kadar huzurlu ve güzel bir şey yok...


xoxo
Monica

Cumartesi, Mayıs 12, 2012

DIY Vintage Frame


Bu pirinç çerçeveyi bir antikacıdan almıştım. Beyaza boyadıktan sonra eski bir görünüm elde etmek için üzerini zımparaladım ve toile de jouy krem-buz yeşili kumaşı çerçeveye gererek duvarıma astım. Perşembe, Mayıs 10, 2012

DIY Transfers to Chopping Boards

                                 

       KESME TAHTALARINA TRANSFER UYGULAMASI


Bu kesme tahtasını öncelikle ahşap boyasıyla mavi-griye boyadım, ardından transferi uygulayıp üzerini iki kat vernikledim.

Bunda ise doğrudan ahşabın üzerine transferi uyguladım ve üzerini vernikledim. Ancak bu yaptığımdan pek memnun değilim çünkü gördüğünüz gibi, boyamadan yaptığım için kağıdın en ince katının beyaz rengi biraz da olsa belli oluyor.Monica Livas

xoxo
MUTFAK ÖNLÜĞÜNE TRANSFER

TRANSFER TO APRONAslında bu transfer çalışmam henüz bitmedi. Önlüğün alt kısmına da transfer uygulayacağım.. Ve kalıcı olması için üzerine mod podge süreceğim. Yaptığım her işte sabırsızlandığım için bu haliyle yayınladım bile :)